LAMP vývojový server ve Windows pomocí Cygwin

V některých věcech jsem ze staré školy. Například mám rád práci v příkazové řádce - podle mě je na některé věci rychlejěí, než grafické UI. Naopak nemám rád, když musím na počítač instalovat další aplikace o kterých nevím, kde všude zanechají stopu. Proto jsem, pro spoustu věcí, začal používat Cygwin.

Cygwin by se dal nazvat emulátorem linuxového prostředí pro Windows. Umožňuje téměř vše, co klasický linuxový terminál a navíc je uložen v jedné složce a necpe se nikam dál do systému. Můžete si tak v něm zkoušet všechno možné a nemusíte se bát, že si něco rozhodíte.

Používám ho na spoustu věcí a nakonec jsem na něm rozběhal i vývojový PHP/Apache/MariaDB server, včetně e-mailového klienta pro ladění odchozích e-mailů.

Vývojový server

Návod pro instalaci a nastavení jsem umístil na Gists. Pokud půjdete krok po kroku, máte do 10 minut běžící server a můžete začít s vývojem vaší nové webové aplikace.

Abych si nemusel pamatovat všechny příkazy, vytvořil jsem si spouštěcí skript server.sh. Ten umí pomocí několika krátkých příkazů vše řídit. Příkazy si můžete zobrazit po zadání parametru ?, tedy zadáním bash server.sh ?.

server.sh server.sh

Příklady použití

Spustí Apache + MariaDB server:

bash server.sh start

Restartuje Apache server:

bash server.sh restart

Ukončí oba servery (PHP a MariaDB) a stopne všechny související procesy:

bash server.sh kill

Zobrazí chybový log PHP:

bash server.sh log php_err

Přejít na návod a instalaci


Napsal Jan Zatloukal dne 01.10.2018.

Můžete si přečíst další články nebo odebírat RSS feed.