Jaký byl #shopcampcz 2014?

Jan Zatloukal


Nacházíte se v archivu mého blogu, který již není udržovaný. Novější články o testování píšu na Testujeme.software.

seznam článků v archivu blogu

Kvalita českých barcampů roste, tedy alespoň ze strany pořadatelů. Stejným způsobem ale klesá kvalita přednášek. Přednášející to totiž ve většině případů berou jako self-promo a obsah přednášek je ve stylu „měli by jste dělat tohle“, ale už neřeknou jak. Což by bylo dobré, kdyby konference navštěvovali provozovatelé webů a e-shopů.

Jenže návštěvníci jsou z velké části profesionálové z oboru, kteří ví, že to mají dělat, ale raději by právě uvítali rady, jak to dělat. I tak se ale většinou najde pár přednášek, které vám dají alespoň nějaký impuls, nebo vdechnou myšlenku, kterou zužitkujete…

Nebuďte s analýzou dat 100 let za opicema!

Přednášející: Jan Laštůvka

Máte přehled o tom, do kterých marketingových kanálů investujete? Většina českých e-shopů ne. Stačí vám k tomu tabulka v Excelu, nebo Google Analytics. A proč tedy používat MonkeyData místo Excelu nebo GA? Protože do Excelu musíte data importovat ručně a v GA buď nejsou, nebo je jejich import složitý. Proto se v MonkeyData rozhodli tohle všechno změnit a usnadnit/urychlit.

Do MonkeyData importujete (automaticky) svoje objednávky a výdaje do marketingu. V současné době aplikace umí analyzovat zdroje z nejpoužívanějších českých systémů (e-shopy, AdWords, Sklik, Facebook, …), ale pokud máte vlastní řešení, můžete si pomocí jednoduchého API vytvořit vlastní. Výsledkem je tedy hezky udělaný report, který vám ukáže, které kanály fungují nejlépe a které ne.

Velkou výhodou je cena – platí se za každou objednávku, kdy nejvyšší cena je cca 1 Kč. Pokud tedy máte opravdu malý e-shop, bude vás aplikace stát 49 Kč za měsíc – a to se opravdu vyplatí. Skvělé je to, že v MonkeyData hned na začátku naimportují data 2 roky zpátky, takže na druhý den (než se vše natáhne) po registraci už všechno vidíte.

User-centric analytics (Jan Tichý)

Přednášející: Jan Tichý

Zatímco Jan Laštůvka mluvil o tom, jak analýza dat funguje, Jan Tichý měl opačný názor. Představte si situaci, kdy si někdo v práci (1. návštěva v Google Analytics) přes PPC kampaň vyhledá na vašem e-shopu nějaký produkt. Cestou domů si ho prohlíží v telefonu (2. návštěva). Doma se na něj podívá na notebooku (3. návštěva) a večer v posteli přes tablet (4. návštěva) najde vaši prodejnu, kterou má cestou do práce. Ráno si produkt koupí přímo na prodejně. Prokazatelně se tedy jedná o nákup z PPC kampaně, jenže tohle v Google Analytics nezjistíte – tam máte 4 unikátní návštěvy a žádnou konverzi. Může se tak klidně stát, že pokud máte na e-shopu denně 1000 návštěv, tak se reálně jedná o 300 zákazníků. Naštěstí existuje „UserID“, kterým si můžete uživatele (pokud se na e-shopu pnapř. přihlásí) „označit“. Háček je ale v tom, že si ho označíte pro konkrétní návštěvu – zpětně to nefunguje a propojení s ostatními návštěvami také neproběhne. Takže rada: UserID vůbec nepoužívat.

Řešením by mohla být „černá krabička“, což je zatím jen teoretický nápad, nad kterým v Medio začínají pracovat. Ta by měla umět pomocí vlastních cookies a různých parametrů takové návštěvy spárovat – společně s dalšími informacemi (např. z CRM, z CallCentra, apod.).

STOP mass mailům! Nastartujme inteligentní emailing

Přednášející: Jan Penkala

Pokud ještě nepoužíváte personalizované e-maily, měli by jste začít. Existují prý e-shopy, kde takový e-mailing může generovat i 50% obratu. Což je asi tak všechno, co jsem se z přednášky dozvěděl. Žádné tipy na nástroje, prostě jenom pár ukázek. Pro mě zklamání…

10 najčastejších chýb e-shopov

Přednášející: Michal Král

Michal Král z Pricemania ukázal na nejčastější chyby, kterých se dopouštějí nově vzniklé e-shopy. Bohužel trochu s křížkem po funuse – na konferenci bylo 99 % návštěvníků z firem, které e-shopy provozují a jsou to profesionálové. Tohle byla přednáška spíš pro lidi, kteří mají v plánu spustit svůj e-shop a chtějí to udělat vlastními silami.

Přínosným tak pro mě byli informace o příchod Pricemanie na český trh a zmínka o Big Name Theory.

Optimalizace objednávkového procesu

Přednášející: Jan Kvasnička

O nákupním procesu se v posledních několika letech mluví hodně a tak si myslím, že každý kdo provozuje nějaké řešení pro e-shopy (což bylo zmiňovaných 99 % návštěvníků) v tom má přehled. Ve slajdech se tak objevilo několik špatných a dobrých příkladů, které už ale zřejmě každý v nějaké podobě někde viděl.

Díra v nákupním procesu – návod „co nedělat“

Přednášející: Lukáš Hurych

Český košík roku bylo uživatelské testování TOP100 českých e-shopů (podle Heureka.cz) a tak bylo zajímavé vidět, že i v této „elitě“ se vyskytuje spousta chyb a je až neuvěřitelné, že na těchto e-shopech vůbec někdo nakupuje :-)

Jak zdvojnásobit obrat e-shopu za pouhé čtyři měsíce

Přednášející: Michal Kubíček

Michal Kubíček koupil na WebTrhu takový malý, obyčejný, špatně fungující e-shop Svět cukrářů. Pořádně se do toho obul, zainvestoval spoustu peněz a lásky :-) a má teď dobře fungující e-shop. Líbí se mi jeho přístup k zákazníkům – ten totiž zaručí, že pokud ještě Svět cukrářů není v ČR jednička, brzo bude.

Tady jenom pár příkladů proč:

  1. Pár dní po objednávce zavolají zákazníkovi a zjistí, jestli balíček v pořádku dorazil, jestli je spokojen, jak se mu s tím pracovalo atp.
  2. „V pátek mi zavolal ženich nevěsty, že by do zítra potřeboval figurku na svatební dort, ale bílou. My jsme měli jen stříbrnou, tak jsem jel do obchodu, koupil bílý sprej a ráno jsem jim to zavezl.“
  3. Pokud něco na e-shopu nemáme, může si to zákazník objednat a my to prostě seženeme. I kdybych to měl objednat u konkurence a zaplatit poštovné.
  4. I balení je vaše vizitka. Když Michal najal paní na balení dárků, tak první den jen stála a dívala se jak Michal balí. „Ona vždycky udělala něco trochu jinak, tak jsem jí to vždycky několikrát ukázal a hlavně jsme jí nemohl nechat to balit do letáků z Kauflandu, radši si připlatím za hezký balící papír“.
  5. Balíčky chodí zalepené lepící páskou „Páska je láska“
  6. Interní motto: Doručujeme radost…

Michal je v dobrém slova smyslu prostě magor, ale takových by mělo být víc, protože tenhle přístup se opravdu vyplatí. Možná je to jen inspirace ze Zapposu/Amazonu – o knížce Štěstí doručeno se Michal zmínil (a doporučoval) a i firemní motto je takovou variací na název knížky.

Jak přemýšlet nad obsahem e-shopu

Přednášející: Jan Řezáč

Jan Řezáč, ostrý jako břitva, v pohodlných kalhotách, které „netlačí na koule“, nepřišel s přednáškou o webdesignu (jak bylo očekáváno), ale o obsahové strategii. Zmínil se o „frameworku“ See-Think-Do, který je zjednodušeně řečeno o tom, jakým způsobem si „chytit“ zákazníky – prostě si udělejte blog, který bude vaši cílovku zajímat a postupně z nich udělejte zákazníky. Myslím, že tohle ví každý markeťák, ale je dobré si to zopakovat a mít to pojmenované.

Jak to nepo­…kazit v cílové rovince

Přednášející: David Grudl

A na konec dáme Grudla, jinak by všichni odešli dřív 🙂 David Grudl už je takovou pravidelnou tečkou za českými barcampy – i když na konferenci o e-shopech jsem ho zrovna nečekal.

Heh, za čtvrt hodiny mám přednášet na #shopcampcz a jsem opilý na druhém konci Prahy. To jsou situace, které pořadatelům vůbec nezávidím!

— David Grudl (@DavidGrudl) 18. října 2014

David v podstatě shrnul (vtipnou formou, jak jinak) přednášky o optimalizaci e-shopu s vlastními ukázkami. Přidal také návod, jak si (ne)objednat jízdenku na pražskou MHD, která má snad 20 kroků, které nedávají smysl.